English [en]   čeština [cs]   Deutsch [de]   español [es]   français [fr]   hrvatski [hr]   italiano [it]   Nederlands [nl]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   русский [ru]   简体中文 [zh-cn]  

Associate members power up the Free Software Foundation. Help smash our goal of 700 new members or donate by December 31st!

Join

$75,004
$450,000

Toto je překlad anglického originálu stránky.

Výhody svobodného softwaru

napsal Richard Stallman

Lidé stojící mimo hnutí svobodného softwaru se často ptají, jaké jsou praktické výhody tohoto softwaru. Je to zvláštní otázka.

Nesvobodný software je špatný, protože vám odepírá vaši svobodu. Tudíž ptát se po praktických výhodách svobodného softwaru je jako ptát se po praktických výhodách života bez pout na rukou. Vskutku to má výhody:

Mohli bychom jich najít víc, ale potřebujete slyšet další výhody k tomu, abyste odmítli nosit na rukou pouta? Pravděpodobně ne, protože vaše svoboda je to, oč tu běží.

Jakmile pochopíte, co je v sázce při používání nesvobodného softwaru, nemusíte se ptát, jaké praktické výhody má svobodný software.

NAHORU


[FSF logo]Naším posláním je udržovat, chránit a rozvíjet svobodu používání, zkoumání, kopírování, upravování a redistribuování počítačového softwaru a bránit práva uživatelů svobodného softwaru.

The Free Software Foundation is the principal organizational sponsor of the GNU Operating System. Support GNU and the FSF by buying manuals and gear, joining the FSF as an associate member, or making a donation, either directly to the FSF or via Flattr.