English [en]   Česky [cs]   Deutsch [de]   español [es]   français [fr]   hrvatski [hr]   italiano [it]   polski [pl]   português do Brasil [pt-br]   русский [ru]   简体中文 [zh-cn]  

Thanks to your support, 2015 marks 30 years of the FSF! In the next 30 years, we want to do even more to defend computer user rights. To kick off in that direction, we're setting our highest-ever fundraising goal of $525,000 by January 31st. Read more.

$525K
26% (137K)
Count me in

This translation may not reflect the changes made since 2013-05-14 in the English original. You should take a look at those changes. Please see the Translations README for information on maintaining translations of this article.

Výhody svobodného softwaru

napsal Richard Stallman

Lidé stojící mimo hnutí svobodného softwaru se často ptají, jaké jsou praktické výhody tohoto softwaru. Je to zvláštní otázka.

Nesvobodný software je špatný, protože vám odepírá vaši svobodu. Tudíž ptát se po praktických výhodách svobodného softwaru je jako ptát se po praktických výhodách života bez pout na rukou. Vskutku to má výhody:

Mohli bychom jich najít víc, ale potřebujete slyšet další výhody k tomu, abyste odmítli nosit na rukou pouta? Pravděpodobně ne, protože vaše svoboda je to, oč tu běží.

Jakmile pochopíte, co je v sázce při používání nesvobodného softwaru, nemusíte se ptát, jaké praktické výhody má svobodný software.

[FSF logo]“Our mission is to preserve, protect and promote the freedom to use, study, copy, modify, and redistribute computer software, and to defend the rights of Free Software users.”

The Free Software Foundation is the principal organizational sponsor of the GNU Operating System. Support GNU and the FSF by buying manuals and gear, joining the FSF as an associate member, or making a donation, either directly to the FSF or via Flattr.

nahoru