Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özgür Yazılım ve Eğitim

Özgür Yazılım ve Eğitim İlişkisi Nedir?

Yazılım özgürlüğü eğitimde asli bir görev oynar. Her düzeydeki eğitim kurumları Özgür Yazılım kullanmalı ve öğretmelidir. Çünkü insan bilgisini yaymak ve öğrencileri toplumlarının iyi bir bireyi kılmak şeklindeki temel görevlerini yerine getirebilecekleri tek yazılım, özgür yazılımdır. Özgür Yazılım kaynak kodları ve yöntemleri insan bilgisinin bir parçasıdır. Buna karşın, özel mülk yazılımlar gizli, kısıtlı bilgidir, bu da eğitim kurumlarının görevinin aksinedir. Özgür Yazılım eğitimi desteklerken, özel mülk yazılım eğitimi engeller.

Özgür Yazılım salt teknik bir husus değildir; etik, toplumsal ve politik bir husustur. Bütün yazılım kullanıcılarının sahip olası gereken bir insan hakkı sorunudur. Özgürlük ve işbirliği, Özgür Yazılımın temel değerleridir. GNU sistemi bu değerleri ve paylaşım ilkesini yerine getirir, ne de olsa paylaşmak iyidir ve insanlığın gelişiminin yararınadır.

Daha fazlasını öğrenmek için Özgür Yazılım Tanımı ve yazılım neden özgür olmalıdır yazımıza bakın.

Temeller

GNU Projesi 1983 yılında Richard Stallman tarafından Özgür bir işletim sistemi, GNU işletim sistemini geliştirmek amacıyla başlatıldı. Sonuç olarak, bugün, herkesin bilgisayarları özgürce kullanması mümkün oldu.

Bu altı dakikalık videoda Richard Stallman Özgür Yazılımın ilkelerini ve eğitimle ilişkisini kısa ve öz olarak anlatıyor.

Videoyu, Ogg Theora (ogv) özgür biçimi şeklinde yüksek çözünürlüklü olarak indirip izleyebilirsiniz. Bu videonun çözümlemeleri İngilizce, İspanyolca, ve diğer dillerde mevcut. SubRip altyazı dosyaları da İngilizce, İspanyolca, ve diğer dillerde indirmek için mevcut.

Ayrıntılar