Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

GNU Lisanslarının İhlali

Bu sayfanın bakımı Özgür Yazılım Vakfı'nın Lisanslama ve Uyumluluk Labı tarafından yapılıyor. Çalışmalarımızı FSF'ye bağışta bulunarak destekleyebilirsiniz. Burada yanıtlanmamış bir sorunuz mu var? Diğer lisanslama kaynaklarımızı inceleyebilir veya licensing@fsf.org e-posta adresi üzerinden Uyumluluk Labıyla iletişim kurabilirsiniz.

GNU GPL, LGPL, AGPL veya FDL ihlal edildiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey durumu bir kez daha kontrol etmektir:

Gerçek bir ihlal varsa, yapmanız gereken bir sonraki şey ayrıntıları dikkatlice belgelemek:

Bu ayrıntılar ne kadar fazla olursa, telif hakkı sahibinin konuyu takip etmesi o kadar kolaylaşır.

Ayrıntıları topladıktan sonra, yanlış dağıtılan paketlerin telif hakkı sahiplerine kesin bir rapor göndermelisiniz. GNU lisansları telif hakkı lisanslarıdır; özgür lisanslar genel olarak telif hakkına dayanmaktadır. Çoğu ülkede yalnızca telif hakkı sahiplerinin ihlallere karşı yasal olarak harekete geçmeye yetkisi vardır.

Özgür Yazılım Vakfı, FSF telif hakkıyla korunan kodlar için bildirilen GPL ihlallerine karşı hareket eder. Bu nedenle eğer program telif hakkı Özgür Yazılım Vakfı'na ait olan bir kod içeriyorsa, lütfen raporunuzu <license-violation@gnu.org> adresine gönderin.

İhlal ve ürün hakkında daha fazla bilgi almak için size yanıt verebilmemiz önemlidir. Bu yüzden, anonim bir e-posta servisi kullanıyorsanız, lütfen bir tür yanıt imkanı sağlayın. Yazışmanızı şifrelemek istiyorsanız bunu bildiren kısa bir posta gönderin, uygun düzenlemeleri yapacağız. FSF Toplum Odaklı GPL Uygulama İlkeleri'ni onayladığından, raporunuzun masum bir hata nedeniyle düzeltmeye istekli kimseyi cezalandırmayacağından emin olabilirsiniz.

FSF, GNU lisanslarını uygulamak isteyen diğer tüm telif hakkı sahiplerine yardım ve öneri sunar. Ancak telif hakkımızın olmadığı yerlerde kendi başımıza hareket edemeyiz. Bu nedenle, yazılımın telif hakkı sahiplerinin kim olduğunu bulduğunuzdan ve ihlali onlara bildirdiğinizden emin olun.

Yazılım Özgürlüğünü Koruma'daki (Software Freedom Conservancy) meslektaşlarımız, kendi telif hakları aracılığıyla ve bu programlardaki telif hakkı sahipleriyle oluşturduğu koalisyonlarla birçok özgür program için GPL'i uygulamaktadır. Programlara Linux, Git, Samba, QEMU ve diğerleri dahildir. Bu programlarda bir GPL ihlali ile karşılaşırsanız, idare ettikleri güncel program listesini ve ihlallerin nasıl bildirileceğini öğrenmek için Koruma'nın copyleft uyumluluk sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

Bu sayfa şu dillerde mevcut:

[en] English   [ca] català   [de] Deutsch   [es] español   [fr] français   [it] italiano   [ja] 日本語   [ko] 한국어   [pl] polski   [pt-br] português   [ru] русский   [ta] தமிழ்   [tr] Türkçe   [uk] українська   [zh-cn] 简体中文   [zh-tw] 繁體中文  

 [FSF logosu]  “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”