Tento překlad nemusí obsahovat změny, které byly v článku provedeny po 2009-09-26 v anglickém originálu.

Přečtěte si prosím Příručku překladatele, kde se dozvíte, jak se zapojit do překladu tohoto článku.

Je Microsoft velký satan? (stará verze)

Mnoho lidí přemýšlí o Microsoftu jako o zrůdné hrozbě softwarového průmyslu. Dokonce existuje kampaň pro bojkot Microsoftu. Tyto pocity ještě zesílily, když Microsoft vyjádřil aktivní nepřátelství vůči svobodnému softwaru.

Ve Free Software Movement je náš náhled jiný. Vidíme, že Microsoft dělá něco, co poškozuje uživatele softwaru: dělá software proprietární odepírajíce jim jejich zákonnou svobodu.

Microsoft však není sám; téměř všechny softwarové společnosti dělají uživatelům to samé. Pokud jiné společnosti dokáží ovládat méně uživatelů než Microsoft, pak to proto, že by se nesnažily.

Nesnažíme se omlouvat Microsoft, ale pukázat na to, že Microsoft je přirozeným výplodem softwarového průmyslu založeného na rozdělování uživatelů a odepírání jejich svobod. Když kritizujeme Microsoft, nesmíme ospravedlňovat jiné společnosti, které také vytvářejí proprietární software. Ve FSF, nepoužíváme žádný proprietární software---ani od Microsoftu ani od nikoho jiného.

V „Halloween documents”, vydaných ke konci října 1998, stanovili lidé z Microsoftu záměr použít různé metody stěžování vývoje svobodného softwaru: konkrétně vývoj uzavřených protokolů, souborových formátů, patentování algoritmů a vlastností softwaru.

Tato omezení nejsou ničím novým: Microsoft a spousta jiných softwarových společností je praktikovala roky. V minulosti pravděpodobně bylo jejich motivací útočit jeden na druhého; nyní to vypadá, že jsme mezi úmyslnými cíli. Tato změna v motivaci však nemá praktický význam, jelikož uzavřené konvence a softwarové patenty omezují každého, bez ohledu na „zamýšlený cíl.”

Uzavřenost a patenty ohrožují svobodný software. Omezovali nás dost již v minulosti a musíme předpokládat, že tak budou činit v budoucnosti ještě více. Není rozdíl mezi tím, co by se dělo v případě, že by nás Microsoft nikdy neupozornil. Jediný skutečný význam „Halloween documents” tkví zřejmě ve skutečnosti, že Microsoft si připouští možnost širšího úspěchu systému GNU/Linux.

Děkujeme, Microsofte, ale už by to stačilo, ne?