English [en]   العربية [ar]   Deutsch [de]   français [fr]   hrvatski [hr]   日本語 [ja]   polski [pl]   русский [ru]   Shqip [sq]   українська [uk]  

Thanks to your support, 2015 marks 30 years of the FSF! In the next 30 years, we want to do even more to defend computer user rights. To kick off in that direction, we're setting our highest-ever fundraising goal of $525,000 by January 31st. Read more.

$525K
30% (159K)
Count me in

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Про операційну систему GNU

[Інші історичні та оглядові статті про GNU.]

Річард Столмен (rms) в 1983 р. році почав писати GNU як операційну систему, яка буде зібрана воєдино людьми, що разом працюють над тим, аби у всіх користувачів програм була свобода контролювати свої обчислення. rms залишається керівним розробником GNU і донині.

Первинна і незмінна мета GNU    отримати сумісну з Unix операційну систему, яка на 100% була б вільною. Не на 95% вільною, не на 99,5% вільною, а на 100%. Назва системи, GNU - це рекурсивне скорочення, що означає GNU не Unix — спосіб віддати належне технічним ідеям Unix, кажучи в той же час, що GNU — це щось інше. Технічно GNU схожа з Unix. Але на відміну від Unix, GNU дає своїм користувачам свободу.

Сьогодні є повністю вільні дистрибутиви систем, які досягли цієї мети; багато з них використовують в якості ядра Linux-libre (зв'язок між GNU і Linux (ядром) детальніше описаний в іншому місці). пакети GNU написані, аби працювати разом для отримання функціонуючої системи GNU. Виявилося,що вони також служать загальним “тлом” для багатьохдистрибутивів, тому допомога в підтримці пакетів GNU є внеском успільноту вільного програмного забезпечення в цілому. Природно, роботанад GNU продовжується з метою створення системи, що дає найбільшу свободукористувачам комп'ютерів. Пакети GNU включають в себе прикладні програми,орієнтовані на користувача, утиліти, засоби розробки, бібліотеки танавіть ігри   всі програми, які з боку операційноїсистеми було б корисно запропонувати користувачам. GNU з радістю приймає нові пакети.

Тисячі людей приєдналися, щоб зробити GNU такою вдалою, якою вонає сьогодні. Існує багато способів надати допомогуу технічних і нетехнічних роботах. Розробники GNU час від часузбираються на зустрічах хакерів GNU, якііноді проходять в рамках великих конференцій спільноти вільногопрограмного забезпечення LibrePlanet.

Підтримка GNU з кількох боків надавалася Фондом вільного програмного забезпечення, некомерційною організація, яку заснував теж rms для популяризації ідеалів вільного програмного забезпечення. Крім іншого, ФВПОЗ приймає документи про передачу і відмову від авторських прав, щоб фонд міг виступати в суді від імені програм GNU. (Для зрозумілості: для додавання програми в GNU не вимагається передавати авторські права фонду. Якщо ви передасте їх, фонд буде працювати над усуненням порушень GPL щодо програми, якщо хтось порушить; якщо ви збережете при собі авторські права, то ці питання ви будете вирішувати самі.)

Кінцева мета   отримати вільні програми для всіх завдань, які хочуть вирішувати користувачі комп'ютерів — і таким чином залишити невільні програми в минулому.

[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

Фонд вільного програмного забезпечення - це провідна організація, відповідальна за розробку операційної системи GNU. Підтримайте GNU і ФВПЗ покупкою посібників і інших товарів, приєднанням до ФВПЗ в якості члена-партнера або пожертвуваннями прямо у фонд чи черезFlattr.

перейти на початок