To tłumaczenie może nie uwzględniać zmian od 2015-09-21 dokonanych w oryginale angielskim.

Możecie podejrzeć zmiany. Aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi utrzymywania tłumaczeń tego artykułu, proszę odwiedzić stronę tłumaczeń.

Oprogramowanie własnościowe jest często malware

Oprogramowanie prawnie zastrzeżone, także nazywane oprogramowaniem niewolnym, to znaczy oprogramowanie, które nie szanuje wolności użytkowników i społeczności. Autor lub właściciel ma władzę nad jego użytkownikami. Ta władza jest sama w sobie niesprawiedliwością.

Celem tej strony jest to, że początkowa niesprawiedliwość oprogramowania własnościowego często prowadzi do innych niesprawiedliwości: do złośliwych czynności.

Władza deprawuje, więc deweloper oprogramowania własnościowego często jest kuszony aby zaprojektować program aby znęcać się nad użytkownikami – to znaczy, zrobić z niego malware. (Malware to oprogramowanie, które lekceważy użytkownika.) Oczywiście deweloper często tego nie robi ze złej woli, ale aby użtkowników umieścić na pozycji przegranej. To nie usprawiedliwia sytuacji.

Poddawaniu się pokusie ostatnio staje się coraz częstsze; dziś jest to na porządku dziennym. Współczesne oprogramowanie własnościowe jest dla frajerów!

Użytkownicy oprogramowania własnościowego są bezbronni przed takimi nadużyciami. Aby uniknąć ich, należy domagać się wolnego (respektującego wolność) oprogramowania. Ponieważ wolne oprogramowanie jest kontrolowane przez jego użytkowników, mają oni dobrą ochronę przeciwko złośliwym działaniem oprogramowania.