This is a translation of an original page in English.

The English original page has been changed since this translation was last updated. The English page can be found at:
http://www.gnu.org/distros/free-distros.html.en
The date of change in the English page is:
2011-09-13

Please see the Translations README to find out how you can help with updating this translation.

Slobodné distribúcie GNU/Linux

FSF nezodpovedá za obsah ostatných webových stránok ani za ich aktuálnosť.

Tu sú uvedené tie distribúcie GNU/Linux, o ktorých vieme, že záväzne dodržiavajú prísne zásady o tom, že budú obsahovať a ponúkať výlučne slobodný softvér. Odmietajú akékoľvek aplikácie, programovacie platformy, ovládače alebo firmware, ktoré nespĺňajú kritéria pre slobodný softvér. Ak bola náhodou omylom do nich zaradená takáto časť, bude odstránená. Ak sa chcete dozvedieť viac o podmienkach, ktoré musí spĺňať každá slobodná distribúcia GNU/Linux, prečítajte si Smernice pre distribúcie slobodných systémov.

Ak poznáte nejakú distribúciu, ktorá by sa mohla považovať za slobodnú, ale nie je uvedená v nasledovnom zozname, skúste sa prosím spýtať správcov tejto distribúcie, či by boli ochotní nasledovať princípy slobodného softvéru. Ak by súhlasili a chceli, aby bola ich distribúcia uvedená v tomto zozname, mali by napísať na <gnu@gnu.org>. Niektoré distribúcie vyvíjajú úsilie, aby sa postupne stali úplne slobodnými. Ďakujeme im za ich úsilie a snahu dosiahnuť tento cieľ a veríme, že jedného dňa budú zaradené do tohoto zoznamu.

Ak vás zaujíma, prečo v tomto zozname nie sú uvedené aj isté dobre známe distribúcie, vysvetlenie nájdete na stránke prečo neschvaľujeme niektoré populárne distribúcie. Zhrnuli sme tam zoznam dôvodov, prečo niektoré zo známych distribúcií nespĺňajú naše požiadavky.

Všetky nižšie uvedené distribúcie je možné nainštalovať na pevný disk a väčšina z nich dokáže bežať aj naživo. Nie sú zoradené podľa žiadneho zvláštneho kritéria. Zoznam spoločností, ktoré predávajú hardware s predinštalovanou slobodnou distribúciou GNU/Linux, je uvedený osobitne.

[FSF logo]“Our mission is to preserve, protect and promote the freedom to use, study, copy, modify, and redistribute computer software, and to defend the rights of Free Software users.”

The Free Software Foundation is the principal organizational sponsor of the GNU Operating System. Support GNU and the FSF by buying manuals and gear, joining the FSF as an associate member, or making a donation, either directly to the FSF or via Flattr.

návrat na začiatok

Preklady tejto stránky