Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2018-04-14 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Вільні дистрибутиви GNU/Linux

На цій сторінці перераховані дистрибутиви GNU/Linux, які є повністю вільними. Вільні дистрибутиви систем, які базуються не на GNU, перераховані в окремому файлі.

Ми не намагаємося судити або зіставляти дистрибутиви GNU/Linux на основі якого б то не було іншого критерію, крім свободи; таким чином, ми перераховуємо їх у алфавітному порядку.


The Фонд вільного програмного забезпечення не несе відповідальності за інші сайти, ні за їхнє своєчасне оновлення.

Ці дистрибутиви   самодостатні і готові до застосування системи, розробники яких заявили про намір дотримуватися Рекомендацій для систем вільних дистрибутивів. Це означає, що ці дистрибутиви будуть включати в себе і пропонувати винятково вільні програми. Вони будуть відмовлятися від невільних програм, невільних платформ програмування, невільних драйверів, невільних “ляпок” у програмах для пристроїв, невільних ігор і будь-якого іншого невільного програмного забезпечення, а також невільних посібників чи документації.

Якщо один з цих дистрибутивів коли-небудь і включає або пропонує щось невільне, то це відбувається помилково, і розробники мають намір видаляти це. Якщо ви знайшли невільні програми або документацію в одному з цих дистрибутивів, то ви можете повідомити про проблеми і заробити долари GNU, поки ми поінформуємо розробників, щоби вони виправили проблему.

Усунення помилок свободи   етичне вимога для зазначення дистрибутива у цьому списку; таким чином, ми перерахуємо тільки дистрибутиви, група розробників яких сказала нам, що вона буде видаляти невільні програми, які могли б виявитися в дистрибутиві. Здебільшого група складається з добровольців і вони не роблять юридично зобов'язуючих заяв користувачам; але якщо ми виявимо, що дистрибутив не підтримується належним чином, то видалимо його зі списку.

Ми сподіваємося, що інші існуючі дистрибутиви GNU/Linux стануть повністю вільними, і ми зможемо перерахувати їх тут. Якщо ви хочете поліпшити стан вільних дистрибутивів, то допомога в розробці існуючого вільного дистрибутива буде великим внеском, ніж створення нового.

У світі свободи працює не вся апаратура; на сайті кожного дистрибутива повинно бути зазначено, яку апаратуру він підтримує. Ми радимо вам вивчити їхні сайти та іншу інформацію, щоб судити про те, який з них для вас найзручніший.

Дистрибутиви GNU/Linux для ПК та робочих станцій

Всі нижчеперелічені дистрибутиви можна встановити на жорсткий диск комп'ютера; більшість можна застосовувати без установки.

Дистрибутив Короткий опис
Dragora GNU/Linux-Libre Dragora GNU/Linux-Libre   незалежний дистрибутив GNU/Linux, заснований на принципах простоти.
Dyne:bolic Dyne:bolic   дистрибутив GNU/Linux, що приділяє особливу увагу редагуванню звуку і відео.
gNewSense gNewSense   дистрибутив GNU/Linux, заснований на Debian і фінансований Фондом вільного програмного забезпечення.
guix Guix System   просунутий дистрибутив GNU/Linux, побудований на GNU Guix (вимовляється “ґікс”), чисто функціональному менеджері пакунків для системи GNU.
Hyperbola Дистрибутив Hyperbola GNU/Linux-libre створений на основі Arch GNU/Linux.
Parabola GNU/Linux-libre Дистрибутив Parabola GNU/Linux-libre створений на основі Arch і найважливішим завданням якого є досягнення простоти в управлінні системою і пакунками.
PureOS PureOS   дистрибутив GNU на основі Debian, який приділяє особливу увагу приватності, безпеці та зручності.
Trisquel Trisquel   дистрибутив GNU/Linux, заснований на Ubuntu, орієнтований на невеликі підприємства, домашнє користування та освітні центри.
Ututo Ututo була перша повністю вільна операційна система GNU/Linux, яку визнав проект GNU.

Невеликі дистрибутиви GNU/Linux

Далі слідує список дистрибутивів невеликих систем. Ці дистрибутиви призначені для пристроїв з обмеженими ресурсами, наприклад, бездротових маршрутизаторів. Вільний дистрибутив невеликої системи не самостійний, але повинна бути можливість розробляти і збирати його в одній з повних вільних систем, перерахованих вище, можливо, з допомогою вільних засобів розробки, розповсюджуваних з самим дистрибутивом цієїневеликої системи.

Дистрибутив Короткий опис
libreCMC libreCMC   вбудований дистрибутив GNU/Linux для пристроїв з дуже обмеженими ресурсами. Хоча, в першу чергу, він призначений для маршрутизаторів, але він також пропонує підтримку широкого спектру пристроїв і застосувань. У 2015 LibreWRT об' єднався із libreCMC.
ProteanOS ProteanOS   новий, невеликий і швидкий дистрибутив для вбудованих систем. Його функція конфігурування платформи дозволяє налаштувати двійкові пакунки під час складання і під час виконання для різної апаратури і застосувань.

Як дістати вільні дистрибутиви GNU/Linux

Багато з цих дистрибутивів можна отримати не тільки на їх власних сайтах, але й на mirror.fsf.org. Ви можете користуватися ним для отримання і створення дзеркала, переважно з допомогою rsync. Розробники вільних дистрибутивів можуть запросити дзеркало для свого проекту, написавши системним адміністраторам ФВПЗ.

Окремі пакети GNU (більшість з яких включається в ці вільні дистрибутиви) описуються окремо.

Окремо ми перераховуємо компанії, які продають техніку з попередньо встановленим вільним дистрибутивом Linux.

Виявили щось пропущене нами?

Ви знаєте дистрибутив, який ви очікували знайти в нашому списку і не знайшли? Спочатку звіртеся з нашою сторінкою про те, чому нами не схвалені деякі популярні дистрибутиви. На цій сторінці викладені причини, з яких кілька широко відомих дистрибутивів не відповідає нашим рекомендаціям. Якщо дистрибутив не перераховано навіть там, а ви вважаєте, що він відповідає нашим рекомендаціям, розкажіть, будь ласка, розробникам дистрибутиву про цю сторінку та попросіть їх зв'язатися з нами — ми хотіли б з ними поговорити.

Якщо ви підтримуєте дистрибутив, який дотримується Рекомендацій для вільних дистрибутивів систем і хочете, аби він був тут згаданий, надішліть, будь ласка, нам за адресою <webmasters@gnu.org> короткий опис і посилання на сайт проекту. Після цього ми розповімо вам детальніше про наш процес оцінки і незабаром приступимо до нього. Чекаємо ваших листів!

Історичні дистрибутиви

Дистрибутив Короткий опис
BLAG Linux та GNU BLAG Linux and GNU   дистрибутив GNU/Linux, який базується на дистрибутиві Fedora.
Musix GNU+Linux Musix   дистрибутив GNU/Linux, заснований на Knoppix, приділяє особливу увагу відтворенні звуку і суміжних задачах.