Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

İsteğe Bağlı Olarak Özgür Yeterli Değil

Kullanıcıya yalnızca özgür yazılım kurma seçeneği sunan, önermediğimiz dağıtımlar var. Bu seçenek göz önüne alındığında, özgürlüğe yeterince önem veren ve konu hakkında düşünen bir kullanıcı, bu dağıtımların özgürlüğüne saygı göstermesini sağlayabilir.

Bu seçeneği sunan bir dağıtım, bu seçeneği sunmayandan açıkça daha iyidir. Ancak bu seçenek dağıtımın genel olarak önerilmesi için yeterli değildir. Sonuçta topluluğumuzdaki çoğu insan bu sorunun farkında değil. Çoğunun, dağıtımın bunu yapmanın bir yolunu sunduğu için özgür olmayan yazılımları reddetmeyi seçmesini bekleyemeyiz. Ve insanları özgür olmayan kurmaya yönlendirmek istemiyoruz. Uygulamalarımızı bunu olasılık dışı bırakacak şekilde seçtik.

Bu yüzden, bir dağıtımı önerip önermeme kararımız, kime önerdiğimize de bağlıdır. Mesela şunlar olabilir:

  1. Bildiğimiz belirli, sadık özgür yazılım destekçileri özgür olmayan yazılımlardan kaçınmak için çaba gösterecektir.
  2. Büyük ve çeşitli bir grup, örneğin, belki de genel olarak halk.

Eğer dağıtım, özgür olmayan yazılımı reddetmek için açık ve güvenilir bir yol sağlıyorsa, ilk gruptaki kişilere dağıtımı özel olarak önerebiliriz.

Ancak, halka dağıtım önermek söz konusuysa, özgür olmayan yazılım önermeme ve sağlamamaya yönelik açık bağlılığımızda ısrarcı olmalıyız (ki ısrarcıyız). Böylece, halkın bu dağıtımı önermemiz sonucunda herhangi bir özgür olmayan yazılım kurmasına yol açmayacağını bilebiliriz.

Bir kurulum şenliğinde hangi dağıtımlar halka önerilmeli veya kurulmalıdır? Ahlaki görüş açısından bir kurulum şenliği özgür olmayan program önermemeli veya kurmamalıdır. Ancak, insanlar, çalışması için özgür olmayan sürücü veya aygıt yazılımı parçaları gerektiren bilgisayarlar getirecektir, bunlar olmadan hayal kırıklığıyla oradan ayrılacak ve GNU/Linux'un bir başarısızlık olduğunu düşüneceklerdir.

Bu iki ihtiyacı uzlaştırmaya yönelik bir fikir düşündük: şenlikte özgür bir dağıtım kurulur, daha sonra “şeytan” (şeytan maskesi giyen bir kişi) makinenin ihtiyaç duyduğu özgür olmayan sürücüleri ve aygıt yazılımı parçalarını kurmayı önerir.