English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   עברית [he]   hrvatski [hr]   italiano [it]   한국어 [ko]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   русский [ru]   Türkçe [tr]   українська [uk]  

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Навіщо копілефт?

“Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи інших   прояв слабкості, а не смирення.”

У проекті GNU ми зазвичай рекомендуємо застосовувати такі ліцензії з копілефтом, як GNU GPL, а не ліберальні ліцензії вільних програм без копілефту. Ми не виступаємо запекло проти ліцензій без копілефту — ми навіть рекомендуємо їх зрідка в особливих обставинах — але прихильники цих ліцензій показують приклад запеклих виступів проти GPL.

В одному з таких спорів опонент заявив, що він користується одній із ліцензій BSD, “висловлюючи смирення”: “Я не прошу від тих, хто користується моїми програмами, нічого, крім визнання моїх заслуг”. Навряд чи можна вважати “смиренням” юридичну вимогу визнання заслуг, але в цьому є глибокий сенс, про який ми тут поговоримо.

Смирення — це зречення від своїх власних інтересів; але ви і ті, хто використовує ваші програми,— не єдині, кого стосується ваш вибір ліцензії вільних програм для використання вашого вихідного тексту. Дехто, користуючись вашим вихідним текстом у невільній програмі, намагається відмовити у свободі іншим, і якщо ви дозволите йому це, то ви не зумієте захистити свободу. Лягти і нічого не робити, коли мова йде про захист свободи інших   прояв слабкості, а не смирення.

Випускаючи свій вихідний текст під однією з ліцензій BSD або якою-небудь іншою ліберальною ліцензією без копілефту, ви не робите погано; програма залишається вільною і служить на благо нашої спільноти. Але це слабкість, і в більшості випадків це не кращий спосіб сприяти свободі користувачів змінювати програми та обмінюватися ними.

ПЕРЕЙТИ НА ПОЧАТОК


[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

Фонд вільного програмного забезпечення - це провідна організація, відповідальна за розробку операційної системи GNU. Підтримайте GNU і ФВПЗ покупкою посібників і інших товарів, приєднанням до ФВПЗ в якості члена-партнера або пожертвуваннями прямо у фонд чи через Flattr.