Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özel Mülk Yazılım Genellikle Kötücül Yazılımdır

Özgür olmayan yazılım olarak da adlandırılan özel mülk yazılım; kullanıcıların özgürlüğüne ve topluluğa saygı duymayan yazılımlar anlamına gelir. Özel mülk bir program, geliştiricisinin veya sahibinin kullanıcıları üzerinde bir iktidar kurmasına yol açar. Bu iktidar özünde bir adaletsizliktir.

Bu dizinin amacı, özel mülk yazılımın başlangıçtaki adaletsizliğinin genellikle daha fazla adaletsizliğe yol açtığı fikrini örneklerle göstermektir: kötücül işlevler.

Güç yozlaştırır; özel mülk programın geliştiricisi, programı kullanıcılarına kötü muamele yapacak şekilde tasarlama eğilimindedir. (Kullanıcıya kötü davranacak şekilde çalışmak üzere tasarlanmış yazılımlara kötücül yazılım denir.) Tabii ki geliştirici bunu genellikle kötülüğünden dolayı yapmaz, onun yerine kullanıcıların pahasına daha fazla kâr elde etmek için yapar. Bu onu daha az kötü ya da daha meşru yapmaz.

Şeytana uymak artık daha da sıklaştı; günümüzde standart bir uygulama. Modern özel mülk yazılım genellikle aldanmak, zarar görmek, sindirilmek, veya dolandırılmak için bir fırsattır.

Çevrimiçi hizmetler yazılım şeklinde yayınlanmıyor, ama kötü yönleri açısından, bir hizmeti kullanmak, yayınlanmış bir yazılım kopyası kullanmakla eşdeğerdir. Özellikle bir hizmet kullanıcıya kötü davranacak şekilde tasarlanabilir ve çoğu hizmet zaten böyle. Ama bununla birlikte kötücül hizmetleri iki nedenden dolayı burada listelemiyoruz. İlk olarak, bir hizmet (kötücül olsun veya olmasın) insanların bir şekilde değiştirebileceği veya kopyasını kurabileceği bir program değil. İkincisi, sahibi istediği için kullanıcılara kötü davranan bir hizmet oldukça açıktır, ayrıca bu durumu kanıtlamamızı gerektirmez.

Yine de tüm çevrimiçi hizmetler kullanıcıların özgür olmayan bir uygulama kullanmasını gerektirir. Bu uygulama yayınlanmış bir yazılımdır, bu nedenle bu uygulamaların kötücül işlevlerini listeliyoruz. Hizmetin kötü davranışı, uygulamanın kullanımıyla dayatılıyor, bu yüzden kimi durumlarda bu kötü davranışlardan da söz ediyoruz, ancak uygulama tarafından ne yapıldığını, kötü hizmet tarafından ne yapıldığını açıkça belirtmeye çalışıyoruz.

Bir web sitesi bir hizmete erişimi sağladığında, büyük ihtimalle kullanıcının tarayıcısında çalıştırılmak üzere özgür olmayan JavaScript yazılımı gönderiyordur. Bu gibi JavaScript kodları yayınlanmış yazılımlardır ve ahlaki olarak diğer özgür olmayan uygulamalara eşdeğerdir. Eğer kötü şeyler yapıyorlarda, burada onlardan da söz etmek istiyoruz.

Mobil telefonlardan söz ederken, içerisinde yer alan belirli yazılımlardan ziyade gömülü radyo sisteminden kaynaklanan, bir başka kötücül nitelikleri olan konum izlemeyi listeliyoruz.

Mayıs 2023 itibarıyla bu dizindeki sayfalar (destekleyen 690'dan fazla referansla birlikte) yaklaşık 600 kötücül işlevsellik örneğini listeliyor, ancak muhakkak henüz bilmediğimiz binlercesi vardır.

Tercihen her örneği listelemek isteriz. Eğer listelemediğimiz bir örneğe denk gelirseniz, lütfen bize onu bildirmek için webmasters@gnu.org adresine yazın. Lütfen kötücül davranışı açıkça tanımlayan güvenilir bir yazıya referansı da gönderin; gösterebileceğimiz belgesi olmayan bir öğeyi listelemeyiz.

Eğer yeni bir örnek eklediğimizde veya değişiklik yaptığımızda haberdar olmak istiyorsanız, <www-malware-commits@gnu.org> e-posta listesine abone olabilirsiniz.

Adaletsizlikler veya teknikler Ürünler veya şirketler
 1. Arka kapı:  Bir programın, komut göndermek için kurulu olduğu bilgisayarı denetlememesi gereken birine erişim sağlayan herhangi bir özelliği.
 2. Dijital kısıtlamalar yönetimi veya “DRM”:  Kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerle yapabileceklerini kısıtlamak için tasarlanmış işlevler.
 3. Kafes:  Uygulama programlarına sansür uygulayan sistem.
 4. Tasma:  Bir sunucuya kalıcı (veya çok sık) bağlantı gerektiren işlevsellik.
 5. Zalim:  Üretici tarafından “izin” verilmeyen herhangi bir işletim sistemini reddeden sistem.

Özel mülk yazılım kullanıcıları, bu tür kötü muamelelere karşı savunmasızdır. Onlardan kaçınmanın yolu, özgür (özgürlüğe saygı duyan) yazılımda ısrar etmektir. Özgür yazılım kullanıcıları tarafından kontrol edildiğinden kötü amaçlı yazılım işlevselliklerine karşı oldukça iyi bir savunmaya sahiptirler.

Son eklenenler

2022-07

UEFI bilgisayarları kurulduktan sonra tespiti neredeyse imkansız olan kalıcı tehditlere karşı savunmasız kılıyor...

 • 2023-05

  HP yazıcılarını bir evrensel arka kapıyla teslim ediyor ve yakın zamanda uzaktan bir kötücül yazılım kurarak yazıcılarını sabote etti. Kötücül yazılım yazıcıları HP ürünü olmayan mürekkep kartuşlarıyla çalışmayı reddetmesini sağlıyor ve artık HP tarafından “süresi geçmiş” ilan edilen eski HP kartuşlarına bile izin vermiyor. HP arka kapıyı “dinamik güvenlik” olarak adlandırıyor, ve bu “güvenliğin” kullanıcıları kötücül yazılımdan koruduğu iddiasında bulunma küstahlığı gösteriyor.

  Eğer halen HP olmayan kartuşlar kullanan bir HP yazıcınız varsa, onun İnternet bağlantısını koparmanızı öneriyoruz. Böylece HP'nin yazılımını “güncelleyerek” onu sabote etmesini engellemiş olursunuz.

  Guardian yazısının yazarının, HP'nin “dinamik güvenlik” özelliğinin kullanıcıları kötücül yazılıma karşı koruduğu iddiasını nasıl da saf bir şekilde tekrarladığına bakın, yazının tam da aksini yaptığını gösterdiğini fark edemiyor.

 • 2023-02

  Microsoft Internet Explorer tarayıcısını uzaktan devre dışı bırakıyor, kullanıcıları zorla Microsoft Edge'ye yönlendiriyor.

  Bu gibi bir değişime zorlamak kötücüldür ve yönlendirmenin bir adaletsiz programdan (IE) bir başka adaletsiz programa (Edge) olduğu gerçeği de bir mazeret değildir.

 • 2023-01

  Microsoft, kurulu programlardan kendi yararı için veri toplamak üzere kullanıcıların bilgisayarlarına bir gözetim programı kuran bir “güncelleme”kurdu. Güncelleme otomatik olarak sunuluyor ve ilgili programda “bir kere sessizce çalışıyor.”

 • 2023-02

  Volkswagen her sürücünün konumunu izliyor ve bu veriyi üçüncü şahıslara satıyor. Ancak, veriyi, ek ücret ödemedikleri sürece, müşterilerinin yararına bir özellik geliştirmek için kullanmayı reddediyor.

  Bu olay, Volkswagen, içerisinde çocuk varken çalınan bir aracın konumunu, aracın sahibi ilgili hizmete abone olmadığı için paylaşmayı reddettiği zaman dikkat çekti.

 • 2022-07

  BMW şimdi Britanyalı müşterilerini yeni araçlarındaki gömülü ısıtmalı koltuk için abonelik temelli bir ödeme tuzağına düşürüyor. İnsanların aracı satın aldıklarında özelliği satın alma seçenekleri var ama kullanılmış bir araç alanların, ısıtmalı koltukları uzaktan etkinleştirmek için BMW'ye fazladan para ödemesi gerekiyor. Bu muhtemelen BMW tarafından araba yazılımındaki bir arka kapıyla yapılıyor.

Daha fazlası…