Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özel Mülk Yazılım Genellikle Kötücül Yazılımdır

Özgür olmayan yazılım olarak da adlandırılan özel mülk yazılım; kullanıcıların özgürlüğüne ve topluluğa saygı duymayan yazılımlar anlamına gelir. Özel mülk bir program, geliştiricisinin veya sahibinin kullanıcıları üzerinde bir iktidar kurmasına yol açar. Bu iktidar özünde bir adaletsizliktir.

Bu sayfanın bakış açısı özel mülk yazılımın başlangıçtaki adaletsizliğinin genellikle daha fazla adaletsizliğe yol açtığı şeklindedir: kötücül işlevler.

Bu bölümde, içerisinde yer alan belirli yazılımlardan ziyade gömülü radyo sisteminden kaynaklanan, mobil telefonların bir başka kötücül niteliği olan konum izlemeyi de listeliyoruz.

Güç yozlaştırır; özel mülk programın geliştiricisi, programı kullanıcılarına kötü muamele yapacak şekilde tasarlama eğilimindedir. (İşleyişi kullanıcıya kötü davranan yazılımlara kötücül yazılım denir.) Tabii ki geliştirici bunu genellikle kötülüğünden dolayı yapmaz, onun yerine kullanıcıların pahasına daha fazla kâr elde etmek için yapar. Bu onu daha az kötü ya da daha meşru yapmaz.

Şeytana uymak artık daha da sıklaştı; günümüzde standart bir uygulama. Modern özel mülk yazılımın genellikle sahip olduğu bir yoldur.


Şubat 2022 itibarıyla bu dizindeki sayfalar (destekleyen 650'den fazla referansla birlikte) yaklaşık 550 kötücül işlevsellik örneğini listeliyor, ancak muhakkak henüz bilmediğimiz binlercesi vardır.

Eğer yeni bir örnek eklediğimizde veya değişiklik yaptığımızda haberdar olmak istiyorsanız, <www-malware-commits@gnu.org> e-posta listesine abone olabilirsiniz.

Adaletsizlikler veya teknikler Ürünler veya şirketler
 1. Arka kapı:  Bir programın, komut göndermek için kurulu olduğu bilgisayarı denetlememesi gereken birine erişim sağlayan herhangi bir özelliği.
 2. Dijital kısıtlamalar yönetimi veya “DRM”:  Kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerle yapabileceklerini kısıtlamak için tasarlanmış işlevler.
 3. Kafes:  Uygulama programlarına sansür uygulayan sistem.
 4. Tasma:  Bir sunucuya kalıcı (veya çok sık) bağlantı gerektiren işlevsellik.
 5. Zalim:  Üretici tarafından “izin” verilmeyen herhangi bir işletim sistemini reddeden sistem.

Özel mülk yazılım kullanıcıları, bu tür kötü muamelelere karşı savunmasızdır. Onlardan kaçınmanın yolu, özgür (özgürlüğe saygı duyan) yazılımda ısrar etmektir. Özgür yazılım kullanıcıları tarafından kontrol edildiğinden kötü amaçlı yazılım işlevselliklerine karşı oldukça iyi bir savunmaya sahiptirler.

Son eklenenler

 • 2022-06

  Kanada, Tim Hortons şirketine, insanların nerede yaşadıkları, nerede çalıştıkları ve rakiplerinin dükkanlarını ne zaman ziyaret ettiklerini öğrenmek üzere hareketlerini takip eden bir uygulama yaptığı için para cezası verdi.

 • 2022-05

  Dünya çapında bir inceleme, bölge okullarının COVID-19 pandemisi sırasında uzaktan eğitim için önerdiği çoğu uygulamanın beş yaşın altındaki küçük çocuklara kadar kişisel verileri izlediğini ve topladığını buldu. Bu uygulamalar ve web siteleri, toplanan enformasyonu Facebook ve Google gibi devlere gönderiyor ve bazı okullar tekrar açıldıktan sonra bile kullanılmaya devam ediyorlar.

 • 2022-04

  ABD hükümeti, ABD hükümetinin öğrenci yardımına başvuran her kolej öğrencisinin kişisel verisini Facebook'a gönderdi. Bunun gerekçesini bir “kampanya” için die açıkladı.

  Veride isim, telefon numarası ve telefon numarası var. Bu da kuruluşun öğrencileri anonimleştirmek için vaatte bile bulunmadığını gösteriyor. Anonimleştirme genellikle yararlı olmasa bile, denemekten bile kaçınmış olmaları kuruluşun öğrencilerin mahremiyetine saygılı olmak konusunda tamamen kör olduğunu gösteriyor.

 • 2016-03

  Electronic Arts, sunucularını kapatarak oyunlarından birini kalıcı olarak tamamen oynanılmaz hale getirdi. Bu oyun yoğun bir şekilde şirketin sunucularına bağımlıydı ve yazılım özel mülk olduğu için de, kullanıcılar başka sunuculara bağlanabilecek şekilde onu değiştiremiyorlar. Eğer oyun özgür olsaydı, insanlar satın almış oldukları oyunu hala oynayabileceklerdi.

 • 2022-04

  Yeni Amazon işçi sohbet uygulaması, “sendika”, “tuvalet”, ve “maaş artışı” gibi Amazon'un beğenmediği belirli kelimeleri yasaklayacak. Eğer uygulama özgür olsaydı, işçiler programı, Amazon'un istediği gibi değil de kendi istedikleri şekilde çalışmak üzere değiştirebilirdi.

Daha fazlası…