[en] English   [de] Deutsch   [es] español   [fr] français   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pl] polski   [pt-br] português   [ru] русский   [tr] Türkçe   [zh-cn] 简体中文   [zh-tw] 繁體中文  

Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Özel Mülk Yazılım Genellikle Kötü Amaçlı Yazılımdır

Özgür olmayan yazılım olarak da adlandırılan özel mülk yazılım; kullanıcıların özgürlüğüne ve topluluğa saygı duymayan yazılımlar anlamına gelir. Özel mülk bir program, geliştiricisinin veya sahibinin kullanıcıları üzerinde bir iktidar kurmasına yol açar. Bu iktidar özünde bir adaletsizliktir.

Bu sayfanın bakış açısı, özel mülk yazılımın ilk adaletsizliğinin genellikle daha fazla adaletsizliğe yol açtığı şeklindedir: kötü amaçlı işlevler.

Güç yozlaştırır; özel mülk programın geliştiricisi, programı kullanıcılarına kötü muamele yapacak şekilde tasarlama eğilimindedir. (İşleyişi kullanıcıya kötü davranan yazılımlara kötü amaçlı yazılım denir.) Tabii ki geliştirici bunu genellikle kötülüğünden dolayı yapmaz, bunun yerine kullanıcıların pahasına daha fazla kâr elde etmek için yapar. Bu onu daha az kötü ya da daha meşru yapmaz.

Şeytana uymak artık daha da sıklaştı; günümüzde standart bir uygulama. Modern özel mülk yazılımın genellikle sahip olduğu bir yoldur.


Ocak 2020 itibarıyla bu dizindeki sayfalar yaklaşık 450 kötü amaçlı işlevsellik örneğini listeler (onları destekleyen 500'den fazla referansla) ancak muhakkak bilmediğimiz binlerce daha vardır.

Adaletsizlikler veya teknikler Ürünler veya şirketler
 1. Arka kapı:  Bir programın, komut göndermek için kurulu olduğu bilgisayarı denetlememesi gereken birine erişim sağlayan herhangi bir özelliği.
 2. Dijital kısıtlamalar yönetimi veya “DRM”:  Kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerle yapabileceklerini kısıtlamak için tasarlanmış işlevler.
 3. Kafes:  Uygulama programlarına sansür uygulayan sistem.
 4. Tasma:  Bir sunucuya kalıcı (veya çok sık) bağlantı gerektiren işlevsellik.
 5. Zalim:  Üretici tarafından “izin” verilmeyen herhangi bir işletim sistemini reddeden sistem.

Özel mülk yazılım kullanıcıları, bu tür kötü muamelelere karşı savunmasızdır. Onlardan kaçınmanın yolu, özgür (özgürlüğe saygı duyan) yazılımda ısrar etmektir. Özgür yazılım kullanıcıları tarafından kontrol edildiğinden kötü amaçlı yazılım işlevselliklerine karşı oldukça iyi bir savunmaya sahiptirler.

Son eklenenler

 • CIA, kapalı gözükmesini sağladığı halde mikrofon ve kameralar aracılığıyla casusluk yapan kötü amaçlı bir yazılım tasarlamak için “akıllı” TV ve telefonlardaki mevcut açıkları istismar etti. Casus yazılım sinyalleri yakaladığı için şifrelemeyi es geçiyor.

 • Alipay Health Code uygulaması kullanıcının Covid-19 olup olmadığını tahminliyor ve sonucu doğrudan polislere bildiriyor.

 • İnternet tasmalı Amazon Ring; saldırganların, kullanıcının wifi parolasına erişmesini ve bağlı gözetim aygıtları aracılığıyla hane halkını gözetlemesini sağlayan bir güvenlik açığına sahipti.

  Wifi parolası bilgisi; aygıtlar, şifreleme de dâhil olmak üzere uygun güvenlik uygularsa önemli bir gözetim gerçekleştirmek için yeterli olmaz. Ancak özel mülk yazılıma sahip birçok aygıtta bu yoktur. Tabii ki aynı zamanda üreticileri tarafından gözetleme için de kullanılıyorlar.

 • ToToc mesajlaşma uygulaması, Birleşik Arap Emirlikleri hükûmeti için bir casusluk aracı gibi görünüyor. Herhangi bir özgür olmayan program bunu yapıyor olabilir ve bu durum bunun gibi yazılımlar yerine özgür yazılım kullanmak için iyi bir neden.

  Not: Bu yazı “free” sözcüğünü “bedava” anlamında kullanmaktadır.

 • Firefox ve Chrome için bazı Avast ve AVG uzantılarının, kullanıcıların ayrıntılı tarama alışkanlıklarını gizlice araştırdığı bulundu. Mozilla ve Google sorunlu uzantıları mağazalarından kaldırdı ancak bu durum, bir kez daha, güvenli olmayan özgür yazılımın nasıl olabileceğini gösteriyor. Özel mülk bir sistemi koruması beklenilen araçlar, bunun yerine, ek kötü amaçlı yazılımlar (sistemin kendisi özgün kötü amaçlı yazılımdır) bulaştırır.

YUKARIYA GİT

[FSF logosu] “Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]), bilgisayar kullanıcısı özgürlüğünü desteklemek için dünya çapında bir misyon ile kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tüm yazılım kullanıcılarının haklarını savunuyoruz.”

KATIL MAĞAZA