Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2022-01-19 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Дистрибутиви GNU/Linux

Вільні дистрибутиви системи GNU/Linux включають і пропонують тільки вільне програмне забезпечення. Вони відмовляються від невільних додатків, невільних платформ програмування, невільних драйверів, невільних програм для пристроїв (“клякс”) і всіх інших невільних програм і документації. Якщо вони виявляють, що включили помилково щось з наведеного переліку, то вони вилучать це.

Вільні дистрибутиви GNU/Linux

Ми рекомендуємо вам користуватися вільним дистрибутивом системи GNU/Linux, — таким, який не включає жодного невільного програмного забезпечення. Так ви зможете бути впевнені, що не встановлюється жодних невільних програм. Ось наш список таких дистрибутивів:
Вільні дистрибутиви GNU/Linux.

Кожен з цих існуючих дистрибутивів не відмовився б від допомоги в розробці. Отож, якщо ви хочете надати ефективну підтримку вільним дистрибутивам GNU/Linux, ми пропонуємо вам долучитися до розробки існуючого дистрибутиву, а не створювати новий вільний дистрибутив.

Вільні дистрибутиви не GNU/Linux

Ці дистрибутиви систем вільні, але сильно відрізняються від GNU. Користуються ними не так, як GNU/Linux. Однак вони відповідають тим же етичним критеріям, що ми застосовуємо до дистрибутивів GNU/Linux.
Вільні дистрибутиви не GNU/Linux.

Кожен з цих існуючих дистрибутивів не відмовився б від допомоги в розробці. Отож, якщо ви хочете надати ефективну підтримку в цій області, ми пропонуємо вам долучитися до розробки існуючого дистрибутива, а не створювати новий вільний дистрибутив.

Рекомендації для вільних дистрибутивів

Ось список проблем, які можуть перешкодити дистрибутиву вважатися повністю вільним:
Рекомендації для дистрибутивів вільних систем.

Популярні дистрибутиви

Багато популярних і добре відомих дистрибутивів GNU/Linux не відповідають нашим рекомендаціям. Ви можете прочитати про їхні проблеми тут:
Чому ми не можемо схвалити багато добре відомих дистрибутивів GNU/Linux.

Ми закликаємо розробників цих дистрибутивів видалити невільні частини і, таким чином, зробити їх повністю вільним програмним забезпеченням.

Необов'язкова свобода не достатня

Деякі дистрибутиви GNU/Linux пропонують користувачеві можливістьвстановлення тільки вільних програм. Це обговорюється в статті:
Чому необов'язкової свободи не достатньо.

Чому ЦЕ ВАЖЛИВО?

Коли в дистрибутив GNU/Linux входять невільні програми, це призводить до проблем двох видів:

Перша проблема - безпосередня: це стосується користувачів дистрибутиву, якщо вони встановлюють невільні програми. Однак друга проблема важливіша, тому що вона загалом стосується усієї нашої громади.

Розробники невільних дистрибутивів вільних не кажуть: “Ми приносимо свої вибачення за присутність невільних компонентів у нашому дистрибутиві. Ми не знаємо, що змусило нас внести їх. Ми сподіваємося, що в наступному випуску ми будемо звертати увагу на свободу”. Якби вони це робили, то їх поганий вплив був би меншим.

Замість цього вони, як правило, представляють невільні програми у своїх системах як позитивну рису; вони кажуть, що їх метою є якнайкращі враження користувача і таке подібне, а не свобода. Іншими словами, вони вчать людей ставити зручність вище свободи, тим самим працюють безпосередньо проти нашої кампанії, присвяченій тому, щоб зробити свободу первинною метою.

Саме через той факт, що ці дистрибутиви не надають свободу, ми невітаємо їх. Саме через те, що вони привчають людей не цінувати свободу, мисерйозно стурбовані цією проблемою.