Bu, orijinali İngilizce olan bir sayfanın çevirisidir.

Irimpanam Mesleki Okulu

Aşağıdaki rapor, okul personeli tarafından bize verilen bilgilere dayanmaktadır.


Yer

Okul, Hindistan'ın Kerala Eyaleti'nin Ernakulam bölgesinde Tripunithura şehrine yakın bir alan olan Irimpanam'da bulunmaktadır.

Hakkında

1940 yılında kurulan Irimpanam Mesleki Lisesi, Devlet destekli bir özel okuldur. Ortaokuldan Lise seviyelerine kadar eğitim veriyor (sırasıyla 5. sınıftan 7. sınıfa ve 8. sınıftan 10. sınıfa kadar). Okula 10-15 yaş arası yaklaşık 1.000 öğrenci devam ediyor.

Motivasyon

Kurumumuz, bilgisayar programlarında gelişmelere katkıda bulunarak bilgi paylaşım özgürlüğü ve topluluğumuzla iş birliği yapma özgürlüğü gibi GNU Projesi felsefesinin temel yönlerinin tanıtımına özel bir ilgi gösterdi. Swathanthra Software (1) hakkındaki bu farkındalık, büyük ölçüde yakındaki Kochi şehrinde Indian Libre User Group (ILUG-Cochin) tarafından düzenlenen toplantılarda öğrendiklerimizin sonucudur. Bu toplantılara katılmak, Özgür Yazılım topluluğuyla yakın ilişki içinde çalışmamıza da yardımcı oldu.

Nasıl Yaptık?

Okulumuzda Özgür Yazılım'a geçiş; Kerala Hükûmeti tarafından IT@School adlı bir proje tarafından tasarlanan ve oluşturulan bir projenin sonucudur. 2001 yılında başlayan proje; Kerala'da birkaç bin okulu kapsıyordu ve 2006'da tamamen Özgür Yazılım'a geçildi.

Özgür Yazılım etkinliğindeki öğrencilerin görüntüsü.

SSK VHSS Irimpanam tarafından düzenlenen Özgür Yazılım etkinliğindeki öğrenciler.

Yeni Özgür İşletim Sistemi'nin temellerini ve nasıl kurulacağını öğretmek için devlet tarafından öğretmenler için eğitim kursları düzenlendi. Yeni sistem ilk kez Kerala'da bulunan ve Özgür Yazılım'ın özel ve kamu sektörlerinde kullanımını teşvik eden bir ajans olan SPACE tarafından uyarlandı. SPACE, yerel Swathanthra Software kullanıcı gruplarının yanı sıra öğretmenlere sürekli destek sağlayarak süreç boyunca temel bir rol oynadı. SPACE tarafından düzenlenen atölye çalışmalarından biri, okulumuzun web sitesini Özgür Yazılım kullanarak inşa etmemize yardımcı oldu.

Eğitim yazılımla sınırlı değildi, aynı zamanda donanım bakımının temellerini öğretmenlere ve öğrencilere öğretmeyi de içeriyordu. Okulumuzda 10 yaşında bir öğrenci bilgisayar montajını biliyor.

Sınıfta Özgür programların kullanımı, öğretmenlere çeşitli derslerin öğretilmesi için belirli programların kullanımı konusunda talimat vermeye yönelik eğitim modüllerinin uygulanmasıyla kolaylaştırılmıştır. Örneğin; Matematik öğretmenleri için Dr Geo'nun geometri öğretimi için nasıl kullanılacağı konusunda bir eğitim modülü, Kimya öğretmenleri için de Chemtool kullanarak organik moleküllerin nasıl çizileceğine ilişkin bir eğitim modülü vardı.

Blender, Inkscape ve komut satırı arayüzü gibi farklı Özgür Yazılım uygulamalarının kullanımını bize öğretmek için okul ve ILUG-Cochin ortaklaşa eğitim faaliyetleri yürütmüştür.

Okul ayrıca öğrencilerin karşılaşabilecekleri konular hakkında sorular sorabilecekleri bir IRC kanalı açtı.

Özgür Yazılıma Bağlılık

Başlangıçta yeni sistem çift ön yükleme esasına göre kullanıldı. Çünkü biz, öğretmenler, Özgür Yazılım'a aşina değildik ama çok geçmeden büyük ölçüde tanıdık. Şu anda bilgisayarlarımızın hiçbirinde özel mülk bir sistem kurulu değil ve hiçbir özel mülk program kullanılmıyor. Sınıfta ve idari ofislerde sadece Özgür Yazılım kullanılmaktadır.

Sınıfta GIMP, Tux Paint, Audacity, GPeriodic ve LibreOffice gibi çok çeşitli özgür programlar kullanıyoruz ancak diğerleri de var.

Öğrencilere ayrıca 8. sınıftan itibaren (13 yaş) Python programlama dili tanıtılmaktadır.

Sonuçlar

Adeenia çiçeğinin damgasını gösteren Malayalamca TuxPaint arayüzünün
görüntüsü.

Malayalamcadaki Adeenia çiçeğinin adını söyleyen bir öğrenciyi dinleyin.

Kerala Eyaleti'nde eğitim; “IT-enabled” oldu, bu da öğrencilerin BT Laboratuvarı dışındaki düzenli müfredat konularını öğrenirken ilk elden teknoloji bilgisi edindiklerini gösteriyor. Bu, GNU/Linux'ta bulunan çok sayıda yüksek kaliteli eğitim uygulaması nedeniyle mümkündür.

Özgür Yazılım'ın şeffaflığı ve iş birlikçi yöntemi; öğrencilerin ve öğretmenlerin teknolojiye derinlemesine dalmalarını sağladı ve topluma çeşitli şekillerde katkıda bulunma yeteneklerini geliştirdi. Önemli bir katkı, Tux Paint'in ana dilimiz olan Malayalamcaya yerelleştirilmesiydi.

Bir başka katkı, TuxPaint'e yeni damgaların eklenmesiydi. Yerli çiçekler fotoğraflandı ve resimler 6. ve 7. sınıf öğrencileri tarafından görüntü düzenleme programı GIMP kullanılarak düzenlendi. Elde edilen görüntüler daha sonra Malayalamca yazılan çiçeklerin ismi ile TuxPaint'e entegre edildi. Ek olarak öğrenciler kendi sesleriyle çiçeklerin adını kaydetti, bu nedenle kullanıcı damgalardan birini seçtiğinde Malayalamca olarak çiçeğin adını duyacak. Nasıl çalıştığını ve etkinliğin nasıl yapıldığını gösteren bir video kaydedildi.

Videoyu izleyin ve indirin. İngilizce alt yazıları SubRip biçimindi okuyun ve indirin.

Her iki etkinlik de okula dayalı bir Özgür Yazılım grubu olan öğretmen ve öğrencilerden oluşan Swathanthra Software Koottayma of VHSS Irimpanam (SSK VHSS Irimpanam) tarafından desteklendi. Amacı Özgür Yazılım felsefesi hakkında farkındalık yaratmak ve GNU/Linux'ta topluma katkıda bulunmak için yeni uygulamalar sunmaktır. Grup aylık toplantılar düzenler ve üyelerini Özgür Yazılım'ı deneyimlemelerini ve keşfetmelerini teşvik etmek için verdikleri özgürlükleri uygulamaya koymak için çeşitli faaliyetler gerçekleştirir.

Diğer okullarla ve Özgür Yazılım topluluğuyla iletişim kurmaya devam etmenin ve deneyimlerini paylaşmanın bir yolu olarak öğretmenler ve öğrenciler her yıl National Free Software Conference ve Cyber Safe Day gibi etkinliklere katılırlar.


Bu büyük ölçekli hükümet projesinin başarısı için öğretmenlerin, öğrencilerin ve yerel grupların bağlılığı ve iş birliği çok önemliydi.


(1) Swathanthra, “özgür” için Sanskritçe bir kelimedir.

Atıflar

Bu sayfada gösterilen görüntülerin yanı sıra ses dosyası için verilen atıflar, bunları Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported lisansı altında yayımlayan Swathanthra Software Koottayma of VHSS Irimpanam'a aittir.