Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Вільні програми в навчальних закладах


Освітні установи, в тому числі навчальні заклади усіх рівнів від дитсадочка до університету морально зобов'язані викладати тільки вільні програми.

Усі користувачі комп'ютерів повинні наполягати на вільних програмах: вони дають користувачам свободу контролювати свої комп'ютери — коли програма невільна, вона робить те, чого хоче її власник або розробник, а не те, чого хоче користувач. Крім того, вільні програми дають користувачам свободу співпрацювати один з одним, вести чесне життя. Ці аргументи застосовні до навчальних закладів так само, як і до кожного з нас. Однак мета цієї статті   подати додаткові докази, які застосовуються саме до сфери освіти.

По-перше, вільні програми можуть зберегти навчального закладу гроші, але це другорядна перевага. Заощадження можливе, бо вільні програми дають школам, як і іншим користувачам, свободу копіювати і поширювати програмне забезпечення, тому в освітній системі можна скопіювати програми на всі комп'ютери, які тільки є.

Ця вигода - корисна, але ми твердо відмовляємося класти її на перше місце, бо це дрібниця у порівнянні з важливими етичними проблемами, які поставлено на карту. Перехід шкіл на вільне програмне забезпечення - це шлях зробити освіту “кращою”: це сприяє ґрунтовним знанням замість поганих знань. Отож, розглянемо важливіші проблеми.

Школи несуть соціальну місію: вчити дітей бути громадянами сильного, здібного і незалежного суспільства свободи і взаємодопомоги. Школа має пропагувати вільні програми подібним чином, як переробку вторинної сировини. Якщо навчальний заклад буде викладати вільні програми, випускники будуть продовжувати користуватися вільними програмами після закінчення навчання. Це допоможе суспільству в цілому уникнути поневолення (і закабалення) мегакорпораціями.

На противагу цьому, вивчення невільної програми буде імплантувати залежність, яка йде врозріз із соціальною місією шкіл. Школи ніколи не повинні сприяти цьому.

Чому, зрештою, деякі розробники закритого програмного забезпечення пропонують безкоштовні копії (1) їхніх невільних програм у школах? Тому що вони хочуть використанням у школах прищепити залежність від їхніх продуктів, на кшталт тютюнових компаній, які розповсюджують на безоплатній основі сигарети серед школярів (2) . Вони не даватимуть безоплатно копії ні цим учням чи студентам після завершення навчання, а ні компаніям, куди вони підуть працювати. Щойно ви потрапити у залежність, із вас почнуть вимагати гроші.

Вільні програми дають можливість учням дізнатися, як програми працюють. Ставши підлітками, деякі діти хочуть вивчити все, що можна дізнатися про пристрої їхнього комп'ютера та його програмного забезпечення. Їм дуже цікаво прочитати вихідні тексти програм, якими вони користуються щодня.

Закриті програми відкидає їхню спрагу до знань: вони кажуть, " знання, які ви хочете, - секретні. Їхнє вивчання заборонене! " Закриті програми є ворогом самого духу освіти, тому їх варто не допускати у школи за винятком допуску як об'єкта для зворотного інжинірингу.

Вільні програми спонукають усіх вчитися. Спільнота вільного програмного забезпечення не сприймає думки про “технічному духовенство”, яке тримає простих людей в невіданні про те, як працює техніка. Ми заохочуємо студентів будь-якого віку і стану читати вихідний текст і дізнаватися стільки, скільки вони хочуть знати. Школи, які будуть застосовувати вільні програми, дадуть можливість учнів зі здібностями до програмування розвиватися.

Школи, які використовують вільне програмне забезпечення, сприятимуть розвитку здібностей до програмування у обдарованих студентів. Як природжені програмісти вчаться бути хорошими програмістами? Їм потрібно читати і розуміти реальні програми, які люди дійсно використовують. Ви дізнаєтеся якнаписати хороший, зрозумілий код, читаючи і пишучи багато коду. Тільки вільне програмне забезпечення дозволяє це втілити у життя.

Як ви навчитеся писати код для великих програм? Ви зробите це, написавши багато змін в існуючих великих програм. Вільне програмне забезпечення дозволяє зробити це; закрите програмне забезпечення забороняє. Будь-яка школа може запропонувати своїм учням шанс освоїти ремесло програмування, але тільки якщо це школа з вільним програмним забезпеченням.

Найглибша причина застосовувати вільні програми в школах   моральне виховання. Ми розраховуємо, що школи будуть навчати дітей основних фактів і корисним навичкам, але це не вся їхня робота. Найбільш фундаментальна задача шкіл  вчити людей бути хорошими громадянами, що включає в себе звичку допомагати іншим. У сфері обчислювальної техніки це означає вчити їх обмінюватися програмами. Навчальні заклади, починаючи з дитячих садків, повинні говорити дітям: “Якщо ви приносите сюди програму, то ви повинні поділитися нею з іншими дітьми; і ви повинні показати нам вихідний текст на випадок, якщо хто-небудь захоче його вивчити”. Таким чином, програми із закритим кодом заборонено приносити до класу за винятком програм для зворотного інжинірингу.

Зрозуміло, і школа повинна практикувати те, що вона проповідує: всі програми, які встановлює школа (крім програм для зворотного інжинірингу), повинні бути доступні учням для того, щоб скопіювати, взяти додому і поширити далі.

Навчання дітей користування вільними програмами та життя в спільноті вільного програмного забезпечення   це практичний урок цивільних відносин. Це також навчить їх рольової моделі організації суспільства краще, ніж акули бізнесу. Навчальні заклади всіх рівнів повинні застосовувати вільні програми.

Якщо ви маєте стосунок до школи; якщо ви студент, вчитель, працівник, адміністратор, донор, або батько - це Ви несете відповідальність за кампанію переходу школи на вільне програмне забезпечення. Якщо приватний запит не досягнув мети, поставте питання публічно в усій громаді - це спосіб зробити познайомити більше людей із проблемою і знайти союзників для кампанії.

  1. Попередження: для школи, яка приймає таку пропозицію, наступні оновлення можуть виявитися надмірно дорогими.
  2. Тютюнова компанія Р. Дж.  Рейнольдс Тобакко оштрафована на 15 мільйонів доларів у 2002 році за роздачу безкоштовних взірців сигарет на заходах, відвідуваних дітьми (див.http://www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm.)