Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-08-30 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Користувачі GNU, які ніколи не чули про GNU


Щоб дізнатися більше про цю проблему, ви також можете прочитати нашу статтю “Питання про GNU/Linux», нашу сторінку “Чому GNU/Linux? »,, а також нашу сторінку “Linux і проект GNU»,.


Більшість людей ніколи не чули про GNU. Навіть більшість людей, використовують систему GNU, ніколи не чули про GNU, оскільки так багато людей і компаній привчають їх називати її “Linux”. Дійсно, користувачі GNU часто говорять, що вони “працюють на Linux”, це все одно що говорити, що ви “їдете на карбюраторі” “їдете на коробці передач”.

Тим не менш той, хто знає про GNU, пов'язує її з ідеалами свободи руху за вільні програми. Цей зв'язок не випадкова; мотивом розробки GNU було саме створення можливості користуватися комп'ютером, володіючи свободою.

Людина, яка побачила вперше назву “GNU” у “GNU/Linux”, не дізнається одразу, що воно є, але вона зробить крок до того, щоб дізнатися про це. Асоціація назви GNU з нашими цілями і свободи суспільної солідарності існує в головах сотень тисяч користувачів GNU/Linux, які про GNU знають. Вона існує на gnu.org та Вікіпедії. Вона існує у Всесвітній павутині; якщо користувачі стануть шукати GNU, вони знайдуть ідеї, на яких базується GNU.

Якщо вони не шукають цього, вони все одно можуть зустрітися з цим. Гасла “ відкритого вихідного тексту” у багатьох випадках відволікають увагу користувачів від проблем волі, але не повністю; обговорення GNU і вільних програм все-таки триває, і є певний шанс, що люди наткнуться на нього. Коли це відбувається, вони швидше звернуть увагу на інформацію про GNU (наприклад, про те, що це робота руху за свободу і єдність), якщо вони знають, що вони користуються системою GNU.

Називаючи цю систему “GNU/Linux”, ми поступово підвищуємо суспільстві обізнаність про ідеали свободи, заради якої ми розробили систему GNU. Ще це корисно як нагадування людям з нашого співтовариства, які знають про цих ідеалах, у світі, де значна частина обговорень вільного програмного забезпечення приймає суто практичний (а тому аморальний) обіг. Коли ми просимо вас називати систему “GNU/Linux”, ми просимо вас допомогти інформувати суспільство про ідеали вільних програм.