English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Česky [cs]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   hrvatski [hr]   日本語 [ja]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   русский [ru]   Shqip [sq]   српски [sr]   Türkçe [tr]   українська [uk]  

Thanks to your support, 2015 marks 30 years of the FSF! In the next 30 years, we want to do even more to defend computer user rights. To kick off in that direction, we're setting our highest-ever fundraising goal of $525,000 by January 31st. Read more.

$525K
28% (145K)
Count me in

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Користувачі GNU, які ніколи не чули про GNU

Річард Столмен

Щоб дізнатися більше про цю проблему, ви також можете прочитати нашу статтю “Питання про GNU/Linux», нашу сторінку “Чому GNU/Linux? »,, а також нашу сторінку “Linux і проект GNU»,.

Більшість людей ніколи не чули про GNU. Навіть більшість людей, які використовують систему GNU, ніколи не чули про GNU, завдяки тому, що так багато людей і компаній привчають їх називати її “Linux”. Однак назва GNU викликає певні асоціації, які з'являються у людей після того, як вони почують цю назву. GNU асоціюється з ідеалами свободи руху за вільне програмне забезпечення. Ця асоціація не випадкова; метою розробки GNU було саме створення можливості користуватися комп'ютером, залишаючись вільними.

Асоціація назви GNU з нашими цілями свободи і суспільної солідарності існує в умах сотень тисяч користувачів GNU/Linux, які про GNU знають. Вона існує у Вікіпедії. Вона існує і у всесвітній павутинці; якщо ці користувачі стануть шукати GNU, вони знайдуть сайт www.gnu.org, який розповідає про свободу і вільних програмах.

У людини, яка вперше побачила назву “GNU” “GNU/Linux”, не виникне відразу ж ніякої асоціації з чим-небудь. Однак коли люди знають, що ця система в основі своїй   GNU, вони стають на крок ближче до ознайомлення з нашими ідеалами. Наприклад, вони можуть зацікавитися і пошукати докладніші відомості про GNU.

Якщо вони не шукають цього, це все одно може їм зустрітися. Риторика “відкритого вихідного коду” у багатьох випадках відволікає увагу користувачів від проблем волі, але не повністю; обговорення GNU і вільних програм все-таки триває, і є певний шанс, що люди наткнуться на нього. Коли це відбувається, читач швидше зверне увагу на інформацію про GNU (наприклад, про те, що це робота руху за свободу і єдність), якщо він знає, що він   користувач системи GNU.

Називаючи цю систему “GNU/Linux”, ми поступово підвищуємо у суспільстві обізнаність про ідеали свободи, заради якої ми розробили систему GNU. Це корисне як нагадування людям з нашої спільноти, які знають про ці ідеали, у світі, де значна частина обговорень вільного програмного забезпечення приймає суто практичний (а тому аморальний) підхід. Коли ми просимо вас називати систему “GNU/Linux”, ми робимо це тому, що популярність GNU повільно, але вірно несе з собою обізнаність про наші ідеали свободи і єдності.

[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

Фонд вільного програмного забезпечення - це провідна організація, відповідальна за розробку операційної системи GNU. Підтримайте GNU і ФВПЗ покупкою посібників і інших товарів, приєднанням до ФВПЗ в якості члена-партнера або пожертвуваннями прямо у фонд чи черезFlattr.

перейти на початок