English [en]   العربية [ar]   български [bg]   català [ca]   Česky [cs]   Deutsch [de]   español [es]   فارسی [fa]   français [fr]   hrvatski [hr]   italiano [it]   日本語 [ja]   മലയാളം [ml]   Nederlands [nl]   polski [pl]   русский [ru]   Shqip [sq]   српски [sr]   Türkçe [tr]   українська [uk]  

Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

Користувачі GNU, які ніколи не чули про GNU

Річард Столмен

Щоб дізнатися більше про цю проблему, ви також можете прочитати нашу статтю “Питання про GNU/Linux», нашу сторінку “Чому GNU/Linux? »,, а також нашу сторінку “Linux і проект GNU»,.

Більшість людей ніколи не чули про GNU. Навіть більшість людей, які використовують систему GNU, ніколи не чули про GNU, завдяки тому, що так багато людей і компаній привчають їх називати її “Linux”. Однак назва GNU викликає певні асоціації, які з'являються у людей після того, як вони почують цю назву. GNU асоціюється з ідеалами свободи руху за вільне програмне забезпечення. Ця асоціація не випадкова; метою розробки GNU було саме створення можливості користуватися комп'ютером, залишаючись вільними.

Асоціація назви GNU з нашими цілями свободи і суспільної солідарності існує в умах сотень тисяч користувачів GNU/Linux, які про GNU знають. Вона існує у Вікіпедії. Вона існує і у всесвітній павутинці; якщо ці користувачі стануть шукати GNU, вони знайдуть сайт www.gnu.org, який розповідає про свободу і вільних програмах.

У людини, яка вперше побачила назву “GNU” “GNU/Linux”, не виникне відразу ж ніякої асоціації з чим-небудь. Однак коли люди знають, що ця система в основі своїй   GNU, вони стають на крок ближче до ознайомлення з нашими ідеалами. Наприклад, вони можуть зацікавитися і пошукати докладніші відомості про GNU.

Якщо вони не шукають цього, це все одно може їм зустрітися. Риторика “відкритого вихідного коду” у багатьох випадках відволікає увагу користувачів від проблем волі, але не повністю; обговорення GNU і вільних програм все-таки триває, і є певний шанс, що люди наткнуться на нього. Коли це відбувається, читач швидше зверне увагу на інформацію про GNU (наприклад, про те, що це робота руху за свободу і єдність), якщо він знає, що він   користувач системи GNU.

Називаючи цю систему “GNU/Linux”, ми поступово підвищуємо у суспільстві обізнаність про ідеали свободи, заради якої ми розробили систему GNU. Це корисне як нагадування людям з нашої спільноти, які знають про ці ідеали, у світі, де значна частина обговорень вільного програмного забезпечення приймає суто практичний (а тому аморальний) підхід. Коли ми просимо вас називати систему “GNU/Linux”, ми робимо це тому, що популярність GNU повільно, але вірно несе з собою обізнаність про наші ідеали свободи і єдності.

[логотип ФВПЗ]“Наша місія    збереження, захист та підтримка свободи використання, вивчення, модифікації, копіювання і розповсюдження комп'ютерних програм, а також захист прав користувачів вільних програм”.

Фонд вільного програмного забезпечення - це провідна організація, відповідальна за розробку операційної системи GNU. Підтримайте GNU і ФВПЗ покупкою посібників і інших товарів, приєднанням до ФВПЗ в якості члена-партнера або пожертвуваннями прямо у фонд чи черезFlattr.

перейти на початок